در نشست خبری جهاد دانشگاهی هرمزگان؛

دانش فنی ذخیره سازی سلول های بنیادی بومی سازی شد/ هیچ حمایتی برای انتقال دانش فنی رویان به هرمزگان صورت نمی‌گیرد

۱۵ دی ۱۳۹۷ | ۰۹:۱۶ کد : ۴۴۲۲ پژوهش و فناوری
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به این که دانش فنی ذخیره سازی سلول های بنیادی در ایران بومی سازی شده است، عنوان کرد: امروزه برخی از کشورها درخواست راه اندازی این بانک را از کشور ما دارند و شرایط منتقل سازی این دانش به کشورهای درخواست کننده وجود دارد.
دانش فنی ذخیره سازی سلول های بنیادی بومی سازی شد/ هیچ حمایتی برای انتقال دانش فنی رویان به هرمزگان صورت نمی‌گیرد

 

 مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به این که دانش فنی ذخیره سازی سلول های بنیادی در ایران بومی سازی شده است، عنوان کرد: امروزه برخی از کشورها درخواست راه اندازی این بانک را از کشور ما دارند و شرایط منتقل سازی این دانش به کشورهای درخواست کننده وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان؛مرتضی ضرابی در نشست خبری در جهاد دانشگاهی هرمزگان(12دیماه) عنوان کرد: جمع آوری و ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف در دهه  ۸۰ در دنیا آغاز شده است، یکی از چالش هایی که در این زمینه مطرح شد، بحث اخلاقی آن بود .

وی با بیان این که بنیان گذار رویان در کشور سعید کاظمی آشتیانی بود، افزود: وی در نامه ای به مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه در تمام دنیا از این تکنولوژی برای درمان بیماری ها استفاده می شود، از ایشان اجازه ورود این تکنولوژی را به ایران در خواست کردیم.

مدیر عامل شرکت بن یاخته های رویان افزود: مقام معظم رهبری نیز با ذکر دو نکته ظرفیت با راه اندازی مرکز رویان در کشور موافقت کردند و یادآور شدند که دانش سلول های بنیادی ثروت هنگفت انسانی است .

وی با اشاره به این که یکی مشکلات و نگرانی ها در این حوزه تامین سلول ها بود، اظهار کرد: این که از چه منابعی سلول های بنیادی به دست آید، مشکل بود؛ درحقیقت یکی از منابع، خون بندناف و جفت است که به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می شود، این منبع مملو از سلول های خونی است که اگر جمع آوری شود برای درمان بیماری ها می توان از ان ها استفاده کرد.

ضرابی با اشاره به اینکه در برخی از بیماری ها مانند سرطان ها، تالاسمی، فلج مغزی و اختلالات خونی از سلول درمانی بهره برده شده است، عنوان کرد: بزرگترین ظرفیت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف در سطح خاورمیانه در ایران است .

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان ا فزود: شرکت بن یاخته های رویان این درمان را شروع کرده و هم اکنون با ذخیره بیش از  ۱۰۴ هزار نمونه به عنوان بزرگترین بانک خون بندناف خاورمیانه شناخته می شود.

وی با بیان این که کار جمع آوری خون بندناف با روشی بسیار ساده اما مهم انجام می شود، افزود: خون بند ناف پس از تولد نوزاد و بدون ایجاد مشکل در زایمان برای مادر و نوزاد با روشی ساده توسط پزشکان، کارشناسان اموزش دیده و پرستاران گرفته می شود. 

  ضرابی با بیان اینکه بین 500 میلیون تا 2 میلیارد سلول از خون بند ناف می توان گرفت، ادامه داد: دو نوع بانک خون بندناف وجود دارد، عمومی و خصوصی. دریافت و ذخیره بانک خون بندناف عمومی مانند اهدا خون است و برای نگه داری و دریافت ان هیچ هزینه ای دریافت نمی شود و درصورت نیاز برای بیماران نیازمند به سلول درمانی و یا فعالیت های تحقیقاتی استفاده می شود.

وی عنوان کرد: بانک خون بندناف خصوصی نیز با دریافت هزینه های ابتدایی دریافتی به مبلغ 3میلیون تومان و نیز نگهداری سالانه به میزان 140 هزار توان نگهداری از خانواده ها دریافت می شود. پرداخت این مبالغ هم به صورت تقسیطی و هم با دریافت وام از بانک رسالت امکان پذیر است.

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بندناف کشور با بیان اینکه هم اکنون بیش از 100 هزار نمونه در بانک خصوصی و بین 5 تا 6 هزار نمونه نیز در بانک عمومی ذخیره شده است، تصریح کرد: تاکنون 30 پیوند برای بیماران خونی در کشور انجام شده که عمدتا برای خود فرد، خواهر، برادر و یا خویشاوندان استفاده شده است.

وی افزود: تاکنون تعداد ۸۰۰ هزار نمونه در بانک عمومی، ۴ میلیون نمونه در بانک خصوصی و ۴۰ هزار نمونه نیز پیوند در جهان ثبت‌شده است.

ضرابی با اشاره به اینکه براساس استاندارهای جهانی، نمونه ها حداقل برای 20 تا 25 سال در مرکز رویان ذخیره می شوند همچنین با بیان این که این محل های نگه داری وابستگی برقی ندارند، افزود: این مدت زمان با توجه به این که از زمان تاسیس رویان در ایران مدت 25 سال سپری شده است و این نمونه ها سالم مانده اند، ممکن است حتی تا 40 سال آینده نیز این نمونه ها عمر داشته باشند. در حقیقت به دلیل شرایط نگهداری این سلول ها در تانک های ذخیره سلول دارای نیتروژن مایع 196-درجه، این سلول ها فعالیت ندارند و تا مدت زمان نامحدودی می توانند باقی بمانند و استفاده شوند، هم اکنون 10 هزار سیکل درمان در پژوهشگاه رویان در حال انجام است.

وی در خصوص هزینه خرید هر نمونه خونی بند ناف را از کشورهای خارجی بیان کرد: این کار  هزینه ای در حدود 35 تا 40 دلار را در می گیرد، یکی از هدف گذاری های هند که سالانه 25 میلیون تولد نوزاد را دارد، می خواهد به رتبه بزرگترین صادر کننده خون بند ناف تا سال 2020 برسد.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با اشاره به این که دانش فنی ذخیره سازی سلول های بنیادی در ایران بومی سازی شده است، عنوان کرد: امروزه برخی از کشورها درخواست راه اندازی این بانک را از کشور ما دارند و شرایط منتقل سازی این دانش به کشورهای درخواست کننده وجود دارد.

ضرابی دربااشاره به این که  اجرای بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی بند ناف ویژه کودکان چهار تا 14 سال مبتلا به فلج مغزی با همکاری مرکز طبی کودکان، ستاد سلول های بنیای و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان است، افزود: مرحله نخست این طرح در سال گذشته برای 120 کودک بیمار انجام شد و مرحله دوم نیز از اول دی ماه سال جاری شروع شد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی با بیان این که در این طرح هم از سلول های خون بندناف و هم از سلول های خود بند ناف استفاده شده است،ابراز امیدواری کرد که با تکمیل نتایج این تحقیقات، هرچه زودتر خدمات مربوط به این بیماران را به خانواده ها ارایه دهیم.

وی بیان کرد: با استفاده از سلول های بنیادی تا به امروز وضعیت یادگیری، بلع، بینایی، اختلالات حرکتی و تونوسیته عضلانی و ... این کودکان بهتر شده است.

از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به شدت گله‌مندیم؛

دادخواه: هیچ حمایتی برای انتقال دانش فنی رویان به هرمزگان صورت نمی‌گیرد

رئیس جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان با گلایه از عدم همکاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در عدم حمایت از انتقال دانش فنی رویان به این استان، گفت: از عدم همکاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این زمینه گلایه مندم.

به گزارشروابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان، سهیل دادخواه در نشست خبری با حضور مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با اشاره به اینکه اصلی ترین همکاری ها باید از جانب دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان صورت بگیرد، ادامه داد: متاسفانه مدت‌هاست که به دانشگاه علوم پزشکی اعلام کردیم در هرکدام از حوزه های درمانی که توانمندی آن در مجموعه جهاد دانشگاهی وجود دارد، درخواست هایشان را  اعلام کنند اما خبری از سوی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی نشد.

وی با بیان اینکه علی رغم تمام تلاش ها هیچ گونه همکاری از طرف دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مشاهده نشده است، خاطرنشان کرد: ما دانش فنی لازم را در مرکز رویان جهت ارائه دانش فنی به مختصصان و پزشکان هرمزگان در اختیار داریم و تنها به تجهیزات دانشگاه علوم پزشکی نیاز داریم که شاهد عدم همکاری در این زمینه هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان اضافه کرد: در گام اول دانشگاه علوم پزشکی باید خدمات و مراکز  رویان (درخواست مرکز رویان ناباروری) مورد نیاز خود را به ما اعلام کند و در گام دوم تجهیزاتی را در حد وسع در اختیارمان قرار دهد.

دادخواه در پایان گفت: با این کار و همکاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می توانیم از سفر بیماران استان هرمزگان به سایر استان ها جلوگیری کنیم.

کلید واژه ها: جهاد دانشگاهیبانک خونرویان


نظر شما :