اختتامیه هشتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان در هرمزگان

۱۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۹ کد : ۱۲۸۱۱ فرهنگی
مسابقات مناظره دانشجویان برای دومین بار به میزبانی جهاد دانشگاهی هرمزگان و با حضور ۸ تیم از استان‌های جنوب و مرکز کشور به ایستگاه آخر رسید.
اختتامیه هشتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان در هرمزگان

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان، در روز اول (12 آبان ماه) مناظره نخست، گروه سایدیس از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با موضع موافق با انصراف تیم اندیشه از دانشگاه علوم پزشکی اهواز با موضع مخالف برای گزاره "آزادسازی واردات خودرو موجب ارتقای کیفیت خودروی تولید داخل خواهد شد" برنده این مسابقه شدند.

تیم چلچله از دانشگاه صنعتی اصفهان در موضع موافق به رقابت با تیم فرهنگ‌سازان جوان از دانشگاه پیام نور شهرکرد در موضع مخالف برای گزاره" رشد شرکت‌های دانش‌بنیان بهترین روش اشتغال‌زایی برای فارغ‌التحصیلان است" پرداخت و توانست برنده این مرحله از مناظره شود.

هم‌زمان مناظره دیگری نیز در سالن دیگر برگزار شد که در آن تیم‌های خیام از دانشگاه اراک در موضع موافق و برهان از دانشگاه یزد در موضع مخالف با گزاره" الکترونیکی کردن فرآیند انتخابات در ایران موجب شفافیت در انتخابات می‌شود." با یکدیگر به رقابت پرداخته و درنهایت تیم برهان موفق شد به مرحله بعد صعود کند.

در مناظره بعدی نیز تیم یاران از دانشگاه پیام نور شیراز در موضع موافق در مقابل تیم امیرکبیر از دانشگاه امیرکبیر در موضع مخالف بندرعباس برای گزاره "مشکلات اقتصادی علت کاهش تمایل به ازدواج در ایران است" برگزار شد که تیم یاران شیراز برنده این مرحله اعلام شدند.

همچنین در سالن دیگر تیم فرهنگ از دانشگاه علمی کاربردی و علوم پزشکی استان هرمزگان در موضع مخالف با تیم دانشگاه فرهنگیان از دانشگاه پردیس شهید رجایی در موضع موافق بر سر گزاره" جمهوری اسلامی ایران هرگز نباید با دولت دونالد ترامپ مذاکره کند" پرداخت و برنده این مناظره شد.

دومین روز از مرحله منطقه هشتمین دوره مناظرات ملی مناظرات دانشجویی در حالی به پایان رسید که سه تیم برنده مناظرات در این مرحله و یک تیم با عنوان بهترین بازنده به مرحله بعد صعود کردند.

در روز دوم از مسابقات(13 آبان ماه) تیم چلچله از دانشگاه صنعتی اصفهان به رقابت با تیم خیام از دانشگاه اراک پرداخت و تیم خیام به مرحله بعد صعود کرد.

همچنین تیم‌های فرهنگ از دانشگاه علمی کاربردی و علوم پزشکی هرمزگان و سایدیس از دانشگاه علوم پزشکی به مناظره پرداخته و سایدیس در این مرحله از مسابقات بازنده اعلام شد.

در ادامه تیم یاران شیراز از دانشگاه پیام نور به رقابت با تیم برهان از دانشگاه یزد پرداخت و تیم یاران شیراز برنده این مرحله اعلام شد.

لازم به ذکر است که تیم برهان بهترین بازنده این دوره از مسابقات اعلام شد.

روز سوم مسابقات(14 آبان ماه)، تیم‌های خیام از دانشگاه اراک ویاران شیراز از دانشگاه پیام نور شیراز به رقابت با یکدیگر به رقابت پرداخته و تیم خیام برنده این رده‌بندی شد، درنتیجه تیم خیام مقام سوم و تیم یاران مقام چهارم هشتمین دوره از مرحله منطقه‌ای مسابقات مناظره دانشجویی را کسب کردند.

همچنین در رقابت میان جایگاه اول و دوم که در میان گروه‌ها فرهنگ از دانشگاه علمی کاربردی و علوم پزشکی هرمزگان با برهان از دانشگاه یزد، تیم فرهنگ موفق به کسب مقام اول برنده این دوره از مسابقات مناظرات دانشجویی در مرحله منطقه‌ای شد. تیم برهان نیز با باخت در مقابل تیم فرهنگ مقام دوم را کسب کرد.

معاون فرهنگى جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان در آئین پایانی مرحله منطقه‌ای مسابقات ملی مناظرات دانشجویی در بندرعباس، خطاب به برخی از مسئولان دانشگاهی گفت: اگر قرار نیست باری از دوشمان بردارید حداقل باری هم روی دوشمان نگذارید!

محمد دلپسند خطاب به شرکت کنندگان در مرحله منطقه‌ای هشتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی در بندرعباس، گفت: قراراست انسان تربیت شوید و انسان هایی را تربیت کنید، پس بسیار مهم است که این اتفاق به درستی صورت بگیرد.

وی  عنوان کرد: همواره تأکید بر فرهنگ سازی در جوامع مختلف وجود داشته است اما متأسفانه متولیان فرهنگ وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند؛ نمی دانیم چرا  همکاران ما همکاری و همراهی در خصوص ترویج فرهنگ و فعالیت های فرهنگی را آن چنان که شایسته است، عملی نمی کنند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان اظهار کرد: شما دانشجویان که در این وادی قدم گذاشته اید، قرار است تربیت شوید و انسان هایی را تربیت کنید پس باید برای تحقق این موضوع بسیار تلاش کنید چرا که در آینده از فرهنگسازان کشور خواهید بود.

دلپسند با بیان این که قرار بر این نبود که در محضر شما دانشجویان گله هایمان را بیان کنیم اما خطاب به برخی از مسئولان دانشگاهی می گویم اگر قرار نیست باری از دوشمان بردارید حداقل باری هم روی دوشمان نگذارید، ادامه داد: ما به نوبه خود زحمت کشیده، تلاش می کنیم و خون دل می خوریم، اما چه کسی از ما حمایت خواهدکرد؟ در این راه بسیار خون دل می خوریم و امیدواریم در این مورد تجدید نظر صورت گیرد. 

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی هرمزگان تصریح کرد: درست است که این کار، کارگزار و تلاشگرهایی را می خواهد اما ما نیز انتظاراتی داریم، اگرحمایت نمی شویم، سنگ هم به سمتمان پرتاب نشود. امیدوارم خوانندگان و مخاطبان این سخنان، به خود بیایند!

محمد دلپسند اضافه کرد: برای تیم های راه یافته به این مرحله و مراحل بعدی آرزوی موفقیت بیشتر داریم و امیدواریم در مرحله کشوری تیم های موفق در مرحله منطقه جنوبی در کشور نیز موفق عمل کنند.

وی در پایان گفت:  به لحاظ کیفی پیشرفت هایی نیز در این دوره وجود داشت، هرچند انتظار می رود که کیفیت این فعالیت ها بیشتر شود.

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه فرهنگى جهاد دانشگاهی در آئین پایانی مرحله منطقه‌ای مسابقات ملی مناظرات دانشجویی در بندرعباس ضمن قدردانى از میزبان و عوامل اجرایى مرحله منطقه جنوب مسابقات ملى مناظره دانشجویى عنوان کرد: با توجه به شواهد و گفته‌های معاون فرهنگى جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان متأسفانه عده‌ای حقوقشان را می‌گیرند اما وظایفشان را به‌خوبی انجام نمی‌دهند.

محمدحسین حسنى تصریح کرد: متأسفانه امور فرهنگى در کشورها به امرى دستورى تبدیل‌شده است به‌جای آن باید کارهاى فرهنگى را به شکل عملى پیش برد. فرهنگ‌سازی‌ها امروز از طریق مسابقه انجام می‌گیرد. مسابقات مناظره دانشجویى نیز بهترین بستر و فرصت براى این فرهنگ یازی در میان دانشجویان است.

وى ادامه داد: امروز بعضاً در میان افرادى که قصد تربیت انسان‌های دیگر رادارند می‌بینیم که در مرحله تربیت اولیه خودشان کوتاهى شده است.

وى خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی براى اولین بار مسابقات مناظره دانشجویى را با شعار "مناظره فرصتى براى یادگیرى"برپا کرد. به عقیده من امروز دیگر از این شعار عبور کرده‌ایم و با توجه به این‌که نظاره‌گر ۴مناظره پایانى بودم جنس استدلال‌ها بسیار خوب بود و حقیقت این است که از مرحله یادگیرى عبور کرده‌اید.

حسنى در پایان گفت: سه تیم راه‌یافته به مرحله کشورى باید تلاش‌های خود را بیشتر کنند.

 

 

 

کلید واژه ها: مناظرههرمزگانفرصت یادگیریدانشجویان


نظر شما :