مدیر مرکز بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی هرمزگان خبر داد:

ذخیرسازی ۲۴۰۰ نمونه در بانک خون بندناف هرمزگان

۰۱ آبان ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰ کد : ۴۹۶۲۵ پژوهش و فناوری
مدیر مرکز بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی هرمزگان از ذخیره سازی دو هزار و ۴۰۰ نمونه در بانک خون بندناف استان هرمزگان خبر داد و گفت: این امر نشان دهنده این است که در سال های اخیر والدین هرمزگانی اهمیت ذخیره‌سازی سلول های بنیادی خون بندناف نوزادان را به درستی درک کرده اند.
ذخیرسازی ۲۴۰۰ نمونه در بانک خون بندناف هرمزگان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان هرمزگان؛ دکتر ابراهیم کوهکن ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: در شش ماهه‌ی اول امسال  144 خانواده ذخیره‌سازی سلول های بنیادی خون بند ناف دلبندان خود انجام و سلامتی را برای فرزندان خود پس‌انداز کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این رویکرد مردمی نشان دهنده اعتماد مردم به خانواده بزرگ رویان جهاد دانشگاهی و اهمیت پس انداز سلامتی با وجود مشکلات و مسائل مالی موجود درجامعه، است، تصریح کرد: سلول های بنیادی جفت، سلول هایی نامیرا و با قدرت تکثیر فراوانی هستند،از همین رو محققان به این نتیجه رسیدند که از این منبع برای فراهم کردن درمان بیماری های صعب العلاج با سلولهای بنیادی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این سلول ها قابلیت درمان ده‌ها بیماری را دارند و در حال حاضر بیشتر در زمینه درمان بیماری‌های خونی ،نظیر انواع سرطان‌های خون، کم‌خونی‌های مادرزادی، تالاسمی،اوتیسم،فلج مغزی و بیماریهای نقص سیستم ایمنی، و چند بیماری دیگر به کار گرفته می‌شوند.

دکتر کوهکن تصریح کرد: خون بندناف برای درمان بیماریهای خونی فقط یکبار و در بیماریهای عصبی از قبیل اوتیسم،فلج مغزی و بیماریهای سیستم ایمنی با توجه به وزن و سن گیرنده  تا ۲ بار هم قابل استفاده می باشد.

مدیر دفتر نمایندگی بانک خون بندناف استان هرمزگان، عنوان کرد: در ذخیره سازی خون بندناف در بانک خصوصی و خانوادگی نمونه‌ها برای خود خانواده نگهداری می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از دو هزار و 400 نمونه در بانک خون بندناف استان هرمزگان، ذخیره شده است، ادامه داد: استاندارد جهانی در حال حاضر برای ذخیره‌سازی خون بند ناف ۲۸ سال است و برای نگهداری خون بندناف در این مدت زمان حدود ۶میلیون و ۶۰۰هزار تومان هزینه از خانواده متقاضی دریافت می شود که برای راحت بودن شرکت متقاضیان در این امر خطیر و از دست ندادن فرصت ذخیره سازی خون بندناف فرزندانشان،نحوه پرداخت های مختلفی در نظر گرفته شده است، همچنین بعد از سال اول سالیانه ۲۸۶ هزار تومان به عنوان شارژ سالانه دریافت می‌شود.

کلید واژه ها: خون ذخیره خون خون بندناف بندناف ذخیره بیماری درمان بیماری بیماریهای سلول


نظر شما :